Warto wiedzieć: suche drewno – mokre drewno

Luty 12, 2009  

Suszenie drewna jest konieczne, bo mokre może mieć nawet dwukrotnie mniejszą wydajność cieplną (część ciepła zamiast ogrzać mieszkanie zosta­nie spożytkowana na osuszenie opału i odparowanie wody z paleniska).

Mokre drewno pali się gorzej, dymi i zanieczyszcza kominek oraz komin.

Aby sprawdzić, czy drewno jest dostatecznie suche, nie potrzeba wilgotnościomierza. Przy wilgotności rzędu 23-25% wystarczy dotknięcie ręki, aby odczuć, że drewno jest mokre.

Nigdy nie sezonujemy drewna do kominka w postaci całych, nie rozłu­panych bali, bo nawet w długim okresie czasu wilgoć z jego środka nie odparuje i drewno zbutwieje. Bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska i rozłupać na połowy czy ćwiartki.

Drewno do kominka sezonujemy w przewiewnym, ale zadaszonym miejscu – najlepiej pod wiatą, czy w szopie z ażurowym deskowaniem ścian, umoż­liwiającym swobodne przewiewanie.

W przypadku sezonowania drewna, przy ścianie domu pod wydatnym okapem, powinniśmy przynajmniej raz w roku przełożyć całą pryzmę, aby zapobiec zawilgotnieniu i zagrzybieniu wewnętrznej części stosu i ściany domu, przy której jest złożony.

Palenie mokrym drewnem powoduje efekt brudnej szyby.

Brak komentarzy.

Komentuj wpis...