TEST: wkłady kominkowe o szerokości fasady 100cm

Wrzesień 23, 2010  

Ranking wkładów kominkowych

Testy wkładów kominkowych rozpoczynamy od najpopularniejszych, panoramicznych
modeli – wkłady kominkowe o szerokości fasady 100 cm.

Do naszego porównania wybraliśmy następujące wkłady kominkowe:
- Bronpi – Londres – 5500 zł brutto
- Chazelles – VE 1000 – 7931 zł brutto
- Kratki – Mila – 4 880 zł brutto
- Sparke – Varm F1000/500 – 8 762 zł brutto
- Kwline – E 1000 – 5 470 zł brutto
- Fonte Flamme – Flaming 880F/104+ cena: 5591 zł brutto

Flaming 880F/104+

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 88 / 68 / 54 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 86 / 49 cm
średnica wyjścia spalin: 230 mm
waga: 174 kg

Producent: Fonte Flamme
Kraj producenta: Francja

Flaming francuskiej firmy Fonte Flamme, nie jest wkładem o szerokości fasady 100cm, jednakże ilość pytań docierająca do nas odnośnie tego paleniska skłoniła nas do umiejscowienia go w naszym zestawieniu.
Szyba samoczyszcząca? Brak popielnika? – to najczęściej zadawane pytania.

Co to jest szyba samoczyszcząca?
Technologie VisioCeram jako pierwszą na świecie zastosowano w produktach firmy Fondis. Jest to specjalna szyba żaroodporna pokryta po zewnętrznej stronie cienką warstwą tlenku cynku, która powoduje odbicie się promieni podczerwonych w procesie spalania o warstwę metaliczną pokrywającą szybę. Promienie odbijają się powracając do komory spalania, automatycznie podnosząc temperaturę w palenisku. Powstaje zjawisko pirolizy – samoczyszczenia się szyby (samoistnego spalania wszystkich substancji smolistych, które osadziły się na szybie paleniska).
Szyba VisioCeram, a nie błędnie nazywana szybą samoczyszczącą (zwykły chwyt reklamowy) w ocenie Portalu KWL idealnie współgra w paleniskach o konstrukcji korpusu wykonanych ze stali, nie żeliwa. Zalecamy zakup wkładu Fonte Flamme ze zwykłą szybą, nie VisioCeram, ponieważ podwyższona temperatura we wnętrzu korpusu żeliwnego skręconego z kilku elementów, uszczelniona uszczelką i masą nie daje 100% pewności, iż po latach intensywnego użytkowania palenisko pozostanie szczelne. Gwarancję taką mamy tylko w paleniskach stalowych, gdzie nie występują żadne złączenia gwarantując odporność na pęknięcia korpusu, wysokie temperatury i szoki termiczne.

Informujemy iż warstwa metaliczna szyby VisioCeram nie jest objęta gwarancją, w dodatku po 2-3 latach utlenia się, tracąc swoje właściwości.

Prawdziwą zaletą tego modelu jest brak rusztu i popielnika. Perfekcyjne dopalanie opału można uzyskać tylko poprzez swobodne spalanie “na popiele “. 10 godzinny proces spalania przy jednorazowym załadunku można uzyskać tylko we wkładach bez popielnika! Pył (minimalna ilość popiołu) który powstaje podczas (niezakłóconego rusztem) spalania we wkładach bez popielnika z łatwością można usunąć odkurzaczem kominkowym. Nie jest do tego potrzebny popielnik.

W wersji chromowej – piękne palenisko do nowoczesnych realizacji. Wkład ten zalecamy dla użytkowników którzy nie nastawiają się na codzienne intensywne ogrzewanie, lecz dla odbiorców którzy korzystają z kominka okazjonalnie. Jesteśmy przeciwnikami wielkogabarytowych wkładów o żeliwnej konstrukcji, lecz ten wkład zasługuje na wyróżnienie ze względu na rekordowo długi czas spalania przy jednorazowym załadunku.
Nadmienić trzeba o niefortunnym rozwiązaniu jakim jest brak zabezpieczenia przed wypadaniem drewna z komory spalania po otwarciu drzwi. Dwa “kły” które w ocenie producenta miały by tą funkcję spełniać są niewystarczające.

Gwarancja: 5 lat (tylko na korpus)

 • szyber
 • brak popielnika i rusztu
 • 2 wersje wykonania fasady
 • żeliwne radiatory
 • brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz
 • brak dopalania spalin
 • wypadający opał
Jakość
dobra
Cena/Jakość
dobra
Cena
5591 zł brutto

Londres 2

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 1100 / 119 / 49 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 1100 / 50 cm
średnica wyjścia spalin: 200 mm
waga: 110 kg

Londres

Producent: Bronpi
Kraj producenta: Hiszpania

Z niecierpliwością czekaliśmy na pojawienie się tego modelu. Falstart modeli Londres 1 (czytaj: Kominkowe tematy tabu) zmusza nas do dokładnej analizy nowości jaką jest model Londres 2.

Liczyliśmy, iż po tak nieudanym debiucie firma Bronpi zaskoczy nas pozytywnie rehabilitując wcześniejszą wpadkę. A tu … ? Jak by to ująć ….. i nikogo nie obrazić: marność. Sama kosmetyka i nic więcej.

Może w ciepłym hiszpańskim klimacie takie konstrukcje mają swoje miejsce na rynku, lecz w kraju nad Wisłą w kominkach ostro się pali. Nie dość że producent niewiele zrobił aby wzmocnić korpus, to wypuścił produkt pozbawiony elementarnych rozwiązań bez których paleniska nikomu nie można polecić. Brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz, brak szybra, brak regulowanych nóżek.

Nie potrafimy racjonalnie wytłumaczyć czym kierowała się hiszpańska firma tworząc ten model. W czasach tak ostrej walki o klienta i ogromnej konkurencji, wypuszczając jako nowość model pozbawiony elementarnych rozwiązań, które w Europie od kilku dobrych lat są podstawowym wyposażeniem wkładów kominkowych. Uczciwie zespół Portalu KWL.PL oznajmia, iż hiszpańskiego temperamentu we wkładzie Londres 2 nie znajdziemy.

Gwarancja: 2 lata

 • praktyczne zabezpieczenie przed wypadaniem drewna
 • w zestawie z wkładem spray oraz wentylator do rozpalania
 • radiatory
 • brak szybra
 • komora paleniska wyłożona wermikulitem
 • brak doprowadzenia powietrza z zewnątrz
 • brak regulowanych nóżek
Jakość
mierna
Cena/Jakość
dostateczna
Cena
5500 zł brutto

Mila
(uwaga produkt supermarketowy dostępny w sieci supermarketów pod nazwą RUFFY)

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 132 / 103 / 48 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 113 / 60 cm
średnica wyjścia spalin: 200 mm
waga: 160 kg

Kratki - Mila

Producent: Kratki
Kraj producenta: Polska

Polak potrafi. Metrowe palenisko firmy Kratki posiada dużo cech wspólnych z  opisywanym wcześniej wkładem firmy Bronpi. Firma Kratki zaprzecza iż przy projekcie wkładu Mila wzorowała się na hiszpańskim wkładzie Londres, dlatego pozostawiamy to ocenie naszych Internautów. Fakt, faktem iż konstrukcja Kratek jest udoskonalona, wzmocniona i dostosowana do wschodnioeuropejskiego klimatu i polskich wymogów. Hiszpańscy projektanci z firmy Bronpi powinni się uczyć od firmy Kratki jak wprowadzać nowoczesne rozwiązania do swoich  konstrukcji.

Mila posiada bezpośredni dopływ powietrza do komory spalania, szyber oraz wermikulitowy deflektor. Korpus wkładu wykonany ze stali kotłowej o grubości 4mm został wzmocniony 5 wspawanymi poprzecznie rurami. Palenisko posiada także regulowane nóżki.

Kolejną wielką zaletą tego wkładu to brak popielnika (dopalanie na popiele). Producent nawiązuje takim akcentem do najnowocześniejszych markowych palenisk.

Niestety mimo tak wielu zalet dopatrzyliśmy się bardzo istotnych wad we wkładzie Mila.
Po pierwsze, brak radiatorów na korpusie – to naszym zdaniem niepotrzebne oszczędności.
Po drugie mało estetyczne zawiasy drzwiczek, które od razu rzucają się w oczy (stwarzają toporny obraz). Kolejne wady to: wermikulitowe wnętrze komory spalania oraz wermikulitowy deflektor.

Mimo tych istotnych wad, musimy napisać iż produkt w 100% produkowany jest w Polsce, a co za tym idzie kupujący wspiera polskie miejsca pracy.

Gwarancja:  5 lat.

Gwarancją pięcioletnią objęte są:
• elementy żeliwne odlewane;
• ruchome elementy mechanizmów sterowania przysłoną czopucha i grzebieniem osłony popielnika;

Roczną gwarancją (liczoną od momentu zakupu wkładu) objęte są ruszt i uszczelnienia kominka.

Gwarancją nie są objęte:
• formatki wermikulitowe;
• formatki szamotowe;
• szyba żaroodporna (odporna na działanie temperatury do 800°C);
• wszystkie usterki wynikłe z tytułu nie przestrzegania postanowień instrukcji obsługi, a w szczególności dotyczące stosowanego paliwa i podpałek;
• wszelkie usterki powstałe podczas transportu od dystrybutora do Kupującego;
• wszelkie usterki powstałe podczas instalacji, zabudowy i uruchomienia wkładu kominkowego;
• uszkodzenia wynikłe z przeciążeń cieplnych wkładu kominowego (związanych z niezgodnym z postanowieniami instrukcji obsługi eksploatowaniem wkładu).

 • wzmocniony, stabilny korpus
 • szyber
 • doprowadzanie powietrza z zewnątrz
 • dopalanie na popiele
 • produkt w 100% polski
 • regulowane nóżki
 • toporne zawiasy
 • brak radiatorów
 • komora spalania wyłożona wermikulitem
 • wermikulitowy deflektor
Jakość
dostateczna
Cena/Jakość
dobra
Cena
4880 zł brutto

VE 1000

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 98 / 52 / 46 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 92 / 41 cm
średnica wyjścia spalin: 230 mm
waga: 113 kg

VE 1000

Producent: Chazelles
Kraj producenta: Francja

Chazelles to lider produkcji wkładów kominkowych we Francji, stąd bardzo wysoko stawiamy poprzeczkę oceniając jego produkty.

Od najlepszych wymaga się najwięcej: nowatorskich rozwiązań, ciekawego design, najlepszych materiałów wykończeniowych, a firma Chazelles zaproponowała nam nowość: model VE 1000 – który oceniamy bardzo miernie.

Wnętrze wyłożone wermikulitem (dla informacji – jest to zwykły izolator nie posiadający żadnych zdolności akumulacyjnych), brak solidnego zabezpieczenia przed wypadaniem opału z paleniska, szyber przy próbie otwierania zawadza o wermikulitowy deflektor (deflektor jest to część paleniska, która jest zawieszona w górnej części komory spalania, służąca do wydłużenia drogi spalin do komina). Deflektor wykonany tylko z wermikulitu w trakcie intensywnego użytkowania w krótkim czasie ulegnie zniszczeniu, tym bardziej w tak niskim palenisku.

Widocznie firma Chazelles wyjątkowo chciała oszczędzić na tym urządzeniu, gdyż brakuje mu nawet regulowanych nóżek, które są standardem w tym segmencie wkładów kominkowych. Niefortunne jest także doprowadzenie powietrza z zewnątrz (lokalizacja w prawym tylnym narożniku pod paleniskiem) które w dodatku posiada zbyt mały przekrój (zaledwie fi=100mm). Kolejną wadą o której należy wspomnieć to nieciekawy widok po otwarciu drzwiczek. Widzimy zwykły kątownik na którym oparty jest deflektor – rozwiązanie niegodne lidera francuskiego rynku.
Producent proponuje nam nietypowy wylot spalin o przekroju fi=230mm, po zredukowaniu do najczęściej stosowanych na polskim rynku systemów kominowych o przekroju fi=200mm palenisko o tak niskim korpusie nie gwarantuje iż spaliny po otwarciu drzwi trafią do komina, a nie do naszego salonu.

Jedyna zaleta o której możemy napisać, to brak rusztu z popielnikiem – dopalanie bezpośrednio na popiele.

Podsumowując, nie wystarczy modelowi VE 1000 fakt, iż pochodzi z tak renomowanej fabryki jaką jest firma Chazelles, aby podbić polski rynek, widocznie i najlepszym zdarzają się wpadki.

Gwarancja: 2 lata

 • doprowadzenie powietrza z zewnątrz
 • szyber (który zawadza o deflektor)
 • radiatory
 • komora spalania wyłożona wermikulitem
 • wermikulitowy deflektor
 • brak regulowanych nóżek
 • brak dopalania spalin
 • brak solidnego zabezpieczenia przed wypadaniem opału
Jakość
mierna
Cena/Jakość
niedostateczna
Cena
7931 zł brutto

E 1000

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 100 / 68 / 54 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 100 / 50,5 cm
średnica wyjścia spalin: 220 mm
waga: 250 kg

Producent: Kwline
Kraj producenta: Unia Europejska

E 1000 firmy Kwline, to ciekawe palenisko które próbuje podbić serce polskiego konsumenta. Marka Kwline zaproponowała metrowe palenisko wypełnione grubymi płytami szamotowymi (szamot posiada największą wytrzymałość, oraz jest doskonałym materiałem akumulacyjnym ciepło) Urządzenie wyposażone jest w bezpośrednie doprowadzenie powietrza do komory spalania (120 mm) z przepustnicą, szyber oraz regulowane nóżki. Cały korpus paleniska pokryty jest radiatorami (radiator zwiększa w znacznym stopniu zdolność oddawania ciepła z paleniska do pomieszczenia). Jest to bardzo ważne przy zastosowaniu wkładu do DGP – dystrybucji gorącego powietrza).

Zaskakującym rozwiązaniem, niespotykanym dotychczas u konkurencji jest konstrukcja deflektora – połączenie w jedno dwóch materiałów – wermikulitu i stali. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach wysokości fasady: 50,5 oraz 56 cm.

Reasumując palenisko o bardzo ładnej fasadzie, prostej formie, bez wystających zawiasów, wizualnie delikatnej ramie, idealnie nadające się do nowoczesnej zabudowy.

Gwarancja: 2 lata

 • szyber
 • szamotowe wykończenie komory spalania
 • bezpośrednie doprowadzenie powietrza z zewnątrz
 • regulowane nóżki
 • radiatory
 • dostępny w 2 wersjach wysokości fasady (50,5 i 56 cm)
 • estetyczne chromowe wykończenia
 • brak dopalania spalin
 • brak dopalania na popiele (wkład posiada ruszt i popielnik)
Jakość
bardzo dobra
Cena/Jakość
bardzo dobra
Cena
5470 zł brutto

Varm F 1000/500

wymiary całkowite [szer/wys/gł]: 88 / 68 / 54 cm
wymiary fasady [szer/wys]: 86 / 49 cm
średnica wyjścia spalin: 230 mm
waga: 275 kg

Varm F 1000/500

Producent: Sparke
Kraj producenta: Słowacja

Varm F 1000/500 to solidna słowacka konstrukcja firmy Sparke. Urządzenie wyposażono we wszystkie najważniejsze udogodnienia (szyber, regulowane nóżki, doprowadzenie powietrza zewnątrz, stalowy deflektor).

Wspomnieć trzeba o komorze paleniska wyłożonej materiałem akumulacyjnym – szamotem. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zamówienia w opcji dodatkowej zewnętrznego popielnika, możemy także zamówić urządzenie bez rusztu, czyli z tzw. dopalaniem na popiele.

Jako jedyny z całej stawki wkład ten posiada możliwość wyboru kierunku otwierania drzwiczek. Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach wysokości fasady: 50 oraz 56 cm.

Podsumowując Varm F 1000/500 to solidne urządzenie choć naszym zdaniem w zbyt wygórowanej cenie.

Gwarancja: 2 lata

 • szyber
 • komora paleniska wyłożona szamotem
 • bezpośrednie doprowadzenie powietrza z zewnątrz (niestety przez ruszt)
 • regulowane nóżki
 • dostępny w 2 wersjach wysokości fasady (50 i 56 cm)
 • zewnętrzny popielnik (opcja dodatkowa)
 • spalanie na płycie (opcja dodatkowa)
 • brak dopalania spalin
 • zbyt wygórowana cena
Jakość
bardzo dobra
Cena/Jakość
dobra
Cena
8762 zł brutto
Ceny z dnia 23.09.2010 wg. kursu euro 1EURO=3,94 PLN

Brak komentarzy.

Komentuj wpis...