Skąd wziąć dobre drewno do kominka?

Luty 12, 2009  

W Lasach Państwowych spotkamy interesujący nas opał w postaci kloców długości 1 -1,2m złożonych w pryzmy (tzw. kubiki), obliczane objętościowo w metrach przestrzennych. Klient zapłaci jednak za metry sześcienne, które zgodnie z przyjętym przelicznikiem stanowią ok. 65% metra przestrzennego. Terminy i orientacyjne wielkości sprzedaży drewna ustalają poszczególne leśnictwa, w porozumieniu z nadleśnictwami i tam najlepiej szukać aktualnych informacji.

Później trzeba drewno przywieźć z lasu do domu, pociąć na krótsze odcinki i porąbać. Gdybyśmy chcieli uniknąć tej dodatkowej pracy, możemy skorzystać z ofert prywatnych właścicieli drewna, którzy niejednokrotnie sprzedają opał pocięty już na krótkie drwa.

Regułą jest, że w Lasach Państwowych najdroższe drewno do kominka mają nadleśnictwa, które są położone najbliżej wielkich aglomeracji. Natomiast im dalej od miasta, tym opał tańszy.

Ci, którzy kupują opał prosto z lasu, muszą liczyć się z tym, że jest to najczęściej drewno mokre, wymagające sezonowania. Prywatni oferenci mają też do zbycia drewno sezonowane, a więc przeschnięte. Jednak przy zakupie musimy być ostrożni, bo tu znacznie trudniej o jakąkolwiek gwarancję niż u znanych na rynku producentów, zaopatrujących np. w drewno kominkowe markety budowlane czy centra ogrodnicze.

Brak komentarzy.

Komentuj wpis...