Kominy do kominków gazowych

Maj 22, 2009  

Obserwując  zmiany jakie zachodzą na polskim rynku kominkowym widzimy, że rynek ten zmierza w kierunku kominków gazowych. Jednak, aby w pełni cieszyć się tak zawansowanym technicznie urządzeniem nie wystarczy wnieść go do domu i podłączyć go instalacji gazowej.

Jeśli chcemy żeby nasze urządzenie działało poprawnie i co najważniejsze było bezpieczne, musimy pamiętać o zakupie odpowiedniego komina dobranego dokładnie pod konkretne urządzenie.  W tym momencie  zazwyczaj zaczynają się przysłowiowe “schody” , ilu specjalistów tyle różnych opinii.

Przy wyborze odpowiedniego komina zawsze trzeba zwracać uwagę na atesty i normy które komin musi spełniać.  Pamiętajmy zawsze, że komin do urządzeń gazowych (tych z zamkniętą komorą spalania) musi być tak skonstruowany żeby pobierać tyle samo powietrza zimnego ile wydala.  Aby nie paść ofiarą oszustwa lub niekompetencji  osoby polecającej zawsze trzeba zwracać baczną uwagę na atesty i normy.

Najważniejsze:
System kominowy musi mieć atest na cały układ,  a nie na jego podzespoły czy na same materiały z których został zrobiony czyli blachę.

Przed kupnem zależy sprawdzić czy wybrany przez nas system kominowy posiada odpowiedni atest.
Dobrze było by także wiedzieć co one znaczą.
Systemy kominowe do kominków gazowych (wkłady kominkowe z zamkniętą komorą spalania) powinny spełniać normę: EN 1856-1 2003.

Wyjaśnienie do normy  EN 1856-1 2003 znajdą Państwo poniżej:

  • Wysoka odporność na korozję, kwasy oraz wysoką temperaturę. Wszystkie elementy wykonane są z wysokiej jakości stali AISI 304 (EN 1.4301).
  • System posiada 10-cio letnią gwarancję producenta na wszystkie elementy.
  • System pomyślnie przeszedł testy bezpieczeństwa z większością kominków gazowych dostępnych na europejskim rynku co potwierdza certyfikat CE T600-N1-D-V2-L20040-G50.
  • Niewielka grubość rur (0.4mm) powoduje mniej strat energii przy rozgrzewaniu systemu, przez co przyłącze osiąga lepszą efektywność odprowadzania spalin gazowych.
  •  System cechuje prosta instalacji – wewnętrzna rura ma możliwość wysunięcia z zewnętrznej, co znacznie upraszcza instalację i zmniejsza jej koszty.
  • System jest elastyczny i przystosowany do większości systemów kominków gazowych. Rury dostępne są w średnicach 100/150 i 130/200 wraz elementami z regulowaną długością.

Uczulamy aby zwracać uwagę  żeby system kominowy miał atesty na całość.
Niewiele firm w Polsce takie atesty posiada  i podaje atesty na pojedyncze podzespoły, lub blachę z której system kominowy został wykonany.  

Takie zabiegi ze strony nierzetelnych sprzedawców skutkują tym, że w naszym kominku gazowym może się nie palić tak jak należy i co najważniejsze,  osoba odpowiedzialna za odbiory nie dokona odbioru takiego systemu.

Brak komentarzy.

Komentuj wpis...