Jak działa system DGP?

Styczeń 30, 2009  

Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste.

Świeże i chłodne powietrze przepływa pomiędzy korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka.  W ten sposób się ogrzewa. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej, odprowadzającej produkty spalania do komina.  Ogrzane unosi się ku górnej części kominka, gdzie znajduje się wlot do instalacji DGP. Następnie trafia do rozdzielnicy, kierującej powietrzem do poszczególnych pomieszczeń. W nich znajdują się anemostaty, przez które powietrze wpada do pomieszczeń. Tam schładza się, i po pewnym czasie, otworem pod drzwiami lub dodatkową rurą odprowadzającą powietrze, ponownie trafia do kominka i tam znów się nagrzewa.

Z tego uproszczonego opisu można wyciągnąć bardzo ważne dla przyszłych mieszkańców wnioski. Źródło ciepła ogrzewa bezpośrednio powietrze, a nie wodę w kaloryferze. W efekcie w domu szybko rośnie temperatura. Pomieszczenia jednak szybko się wychładzają, bo powietrze nie potrafi zakumulować dużej energii cieplnej.

Kanały DGP mogą być prowadzone w ścianach budynku, np. pomiędzy sufitem właściwym a podwieszanym. Najmniej kłopotów jest w domach parterowych  – kanały biegną po podłodze nieużytkowego poddasza.

Należy tu wspomnieć, iż kominek bez systemu DGP (a wyposażony we wkład lub kasetę kominkową) będzie również pełnił funkcje grzewcze, będą one jedynie ograniczone do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje – powietrze ogrzane w czopuchu kominka będzie nawiewane za pomocą kratek bocznych i czołowych w czopuchu kominka.

Brak komentarzy.

Komentuj wpis...